Центральну площу Сум – площу Незалежності мають намір реконструювати. Про це 6 серпня говорили на круглому столі чиновники, архітектори та представники громадськості. Умови творчого конкурсу на найкращий проєкт мають оголосити через місяць.

Голова обласної спілки архітекторів Олег Павленко каже: провели попереднє опитування сумчан про їхнє бачення нового вигляду центральної площі міста.

“Громада не хоче бачити МАФи, не хоче бачити парканчики, не хоче бачити рекламу і торгівлю на цій площі. В опитуванні узяло участь половина жінок, половина чоловіків. Найбільш активною була працездатна група населення: від 30 до 45 років”, – говорить Павленко.

Організатор архітектурних конкурсів зі Львова Мар’ян Кардаш, якого запросили до участі в обговоренні, каже, що і далі також треба дізнаватись думки громади.

“Є функція масових заходів, можливо, ярмарок або будь-яких інших активностей, що стосується міста, області. Це вже треба конкретно розглядати, обговорювати, в першу чергу, в професійному середовищі. Коли сформована попередньо концепція, можна виходити до мешканців, на громадські обговорення”, – каже експерт зі Львова.

За словами заступника міського голови Миколи Бондаренка, спочатку будуть реконструювати мережі під площею. Зараз місто готується проводити тендер на ці роботи.

“Проводяться відповідні оформлення тендерних процедур і я думаю, що в цьому році, однозначно, ці роботи будуть завершені”, – каже Микола Бондаренко.

За два тижні, сказав очільник області, планують зрозуміти – як організовувати конкурс, за місяць – коли він буде та яким.

“Протягом 2 тижнів ми вийдемо уже на концепт організації конкурсу з термінами. За місяць ми вийдемо на концепт, ми будемо розуміти в термінах, в часі, у вимогах, коли ми будемо оголошувати цей конкурс, хто буде конкурсна комісія. Сьогодні (6 серпня – ред.) ми зрозуміли, що питання набагато складніше, ніж ми планували”, – зазначив голова Сумської ОДА Дмитро Живицький.

Суспільне намагалось з’ясувати: чи є кошти на реконструкцію площі у бюджеті сумської громади, та в яких співвідношеннях він та обласний бюджет можуть фінансувати роботи? Виконувачка обов’язків директорки міського Департаменту фінансів Любов Співакова попросила написати запит. Керівниця обласного Департаменту фінансів Алла Литвяк телефоном сказала, що в неї немає інформації про реконструкцію площі.

Відомо, що:

  • Торік у Сумах також говорили про реконструкцію площі Незалежності. Тоді планували витратити на роботи пів мільйона гривень. Завадив коронавірус. У травні 2020 депутат міської ради Дмитро Лантушенко на своїй сторінці у фейсбук викладав фото можливого вигляду після реконструкції площі.
  • І у липні цього року на подібній нараді в обласній адміністрації цей варіант був офіційно оприлюднений. Тоді теж голова адміністрації давав місячний термін на розробку умов конкурсу.
  • Будівлю сучасної облдержадміністрації та міської ради звели у Сумах у 1979 році – такою вона є донині.