Днями відділ транспорту, зв’язку та телекомунікаційних послуг оприлюднив інформацію про роботу системи оплати за проїзд (поки тільки в комунальному транспорті), яка готується. Правда, крім відповідей, у містян з’явилися нові питання.

Як оплатити?

Отже, в кожному транспорті повинно бути чотири апарати для оплати. Три з них – термінали, що приймають карти і пристрої з NFC. Також зазначена можливість оплати QR-кодом. Четверте пристрій – це білетомат: тут можна буде отримати квиток за готівку.

Тепер розберемося з тим, чим саме можна буде розплатитися через термінали. Так, раніше в деяких містах можна було використовувати тільки спеціальну карту; туристи ж повинні були оплачувати проїзд у водія. Однак пізніше місцева влада все ж впроваджували можливість використання звичайної банківської карти. Так само планують зробити і в Сумах: серед способів вказані і банківський пластик, і ще дві карти – транспортна і персоніфікований пільговий е-квиток.

Також можна буде використовувати телефон з NFC. Якщо не розумієте, про що мова, згадайте, як покупці в магазинах підносять до терміналів смартфони. Звичайно, для цього підійде не будь-який телефон, а лише з тим самим модулем NFC – саме він перетворює гаджет в засіб оплати.

Де поповнити транспортну карту?

Тут пасажирам також обіцяють безліч способів. Так, найбільш просунуті зможуть скористатися мобільним додатком або терміналами самообслуговування. Літні городяни зможуть звернутися в кіоски з продажу квитків. Також можна буде поповнити карту прямо в тролейбусі – через той самий білетомат.

Як перевірятимуть

Звичайно, контролери нікуди не подінуться. Більш того, звучала обіцянка збільшити їх кількість за допомогою кондукторів (які, мабуть, будуть вже не потрібні). Правда, поки що вони можуть лише перевіряти наявність квитків (раніше – ще й проїзних). Тепер же контролерів обіцяють “прокачати”, видавши їм мобільні термінали. Приклавши до них карту або гаджет, можна буде дізнатися, здійснювали ними оплату.

Яка ж доля проїзних квитків?

Правда, зараз ця проблема хвилює далеко не всіх – поки і в сам тролейбус потрапити не так просто. Втім, ми не перестаємо сподіватися, що до наступного року ситуація з коронавірусів вирішиться. На той час, окрім електронних квитків, повинні з’явитися ще кілька тролейбусів з Луцька.

Наступне питання стосується гаджетів з функцією оплати, які можна носити. У транспортному відділі запевнили: розрахуватися за допомогою фітнес-браслета буде можна. А ось зі смарт-годинниками такий номер може не пройти. Справа в тому, що той же Mi Band 4 термінали приймають за карту, в той час як розумний годинник працює через платіжні системи.

Не зовсім зрозуміло впровадження транспортної карти поряд з можливістю оплатити проїзд банківським пластиком. Правда, в інших містах оплата з транспортної карти – нижче, ніж зі звичайною. Таким чином, за проїзд більше платять гості міста (наприклад, туристи). До того ж, на таку карту можна покласти менше грошей, через що втратити її не так страшно. Та й для злодіїв вона представляє більше не цінність, а небезпеку: розплатитися такою картою можна тільки в транспорті; а в багатьох тролейбусах і навіть автобусах стоять камери, за допомогою яких можна буде легко вичислити злочинця.